
Give the Gift of Choice!
Too many options? Treat your friends and family to their favourite stores with a Bayshore Shopping Centre gift card, redeemable at participating retailers throughout the centre. Click below to purchase yours today!Purchase HereHome
Povestiri din Suflet de Copil
Coles
Loading Inventory...
Povestiri din Suflet de Copil in Ottawa, ON
By None
Current price: $10.84


By None
Povestiri din Suflet de Copil in Ottawa, ON
Current price: $10.84
Loading Inventory...
Size: Kobo eBook
*Product information may vary - to confirm product availability, pricing, shipping and return information please contact Coles
Am întrebat-o pe când avea doar 5 ani: „Ruxandra, ce crezi tu că e mai important: să ai inimă sau să ai creier?” Mi-a răspuns după o secundă și jumătate de gândire: „Să ai inimă!” „De ce?” „Pentru că, dacă nu ai inimă, ești un om rău!”
„Tati, tu ştii că am sufletul sensibil ca o pasăre fără cioc!”Asta mi-a spus plângând într-una din disputele noastre soldate cu interzicerea temporară a unor drepturi ale minorului, gen acces la telefon, tabletă sau desene animate. „Cum adică?” o întreb surprins. „Păi da, pasărea fără cioc este foarte tristă că nu mai poate cânta!” Ne-a lăsat, încă o dată, fără cuvinte...
Era în clasa I când, într-o seară, în timp ce își pregătea ghiozdanul pentru școală, o văd strecurând în penar un bileţel pe care scrisese: 1. Dragoste, 2. Talent, 3. Isteţime. O întreb despre ce e vorba. „Păi, doamna învăţătoare ne-a citit astăzi o pildă şi ne-a dat temă ca până mâine să ne gândim la 3 calităţi cu care ne-a înzestrat Bunul Dumnezeu. Iar eu astea zic că sunt... De fapt, stai o clipă!” îmi spune ştergând cuvântul „talent” şi înlocuindu-l cu „milostenie”. „Pentru că e mai important să fii milos decât să ai talent...”
Am întrebat-o pe când avea doar 5 ani: „Ruxandra, ce crezi tu că e mai important: să ai inimă sau să ai creier?” Mi-a răspuns după o secundă și jumătate de gândire: „Să ai inimă!” „De ce?” „Pentru că, dacă nu ai inimă, ești un om rău!”
„Tati, tu ştii că am sufletul sensibil ca o pasăre fără cioc!”Asta mi-a spus plângând într-una din disputele noastre soldate cu interzicerea temporară a unor drepturi ale minorului, gen acces la telefon, tabletă sau desene animate. „Cum adică?” o întreb surprins. „Păi da, pasărea fără cioc este foarte tristă că nu mai poate cânta!” Ne-a lăsat, încă o dată, fără cuvinte...
Era în clasa I când, într-o seară, în timp ce își pregătea ghiozdanul pentru școală, o văd strecurând în penar un bileţel pe care scrisese: 1. Dragoste, 2. Talent, 3. Isteţime. O întreb despre ce e vorba. „Păi, doamna învăţătoare ne-a citit astăzi o pildă şi ne-a dat temă ca până mâine să ne gândim la 3 calităţi cu care ne-a înzestrat Bunul Dumnezeu. Iar eu astea zic că sunt... De fapt, stai o clipă!” îmi spune ştergând cuvântul „talent” şi înlocuindu-l cu „milostenie”. „Pentru că e mai important să fii milos decât să ai talent...”

















